Forum Wyprawa Do Zaginionego Miasta Strona Główna

Kotlina Dorbeth - krainy opisanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wyprawa Do Zaginionego Miasta Strona Główna -> Tworzenie wszechświatów
Autor Wiadomość
Cj111
Administrator
Administrator



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 369
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:04, 21 Gru 2006    Temat postu: Kotlina Dorbeth - krainy opisanie

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że ten temat zawierać będzie wyłącznie informacje na temat moich modyfikacji. Nie jest to temat, gdzie można pogawędzić. Pisać będę tu jedynie ja, by grającym u mnie graczom przybliżyć świat, w którym rozgrywają swe przygody.

Podsumowując zasady:
- JA I TYLKO JA zamieszczam kolejne informacje w miarę sił i możliwości.
- Wy WYŁĄCZNIE czytacie lub nie, ale gracze wiedzieć trochę winni. Kto chce wdać się w przedmiocie w/w w dysputę ze mną - zapraszam na PW. Ten temat to nie miejsce do polemik.

Krótka historia kotliny.

* ok 100 AD - pierwsi osadnicy przybywają do kotliny Dorbeth i osiedlają się na południu, w żyznych dolinach rzek.

* 125 AD – założenie pierwszej większej osady w rejonie, kupieckiego miasteczka Erueborn

* 127 AD – pierwszy kontakt z zamieszkującymi te tereny nielicznymi elfami. Ludzkie osady rozwijają się w pokoju zajmując coraz większe tereny

* 135 AD – rzesze uchodźców z ogarniętego wojną domową królestwa Goeth zaczynają ściągać na niezamieszkałe ziemie. Populacja rośnie w błyskawicznym tempie, założonych zostaje wiele osad i miast, między innymi Tarczyn, Miedniki, Wizna.

* 150 AD - rozwija się wymiana handlowa pomiędzy ludzkimi osiedlami i plemionami elfów.

* 187 AD - założenie Himmendorfu, w dolinie rzeki Lithe, łączącej Dorbeth północne z Dorbeth południowym.

* 223 AD - ludzcy osadnicy zaczynają zasiedlać północne krańce krainy. Trwa spokojny rozwój osad, wykształcają się zalążki systemu feudalnego.
We większych grodach, miastach i miasteczkach władze przejmują rycerskie rody, w znacznej części pochodzące z Goth. Dzieje się tak między innymi w Brzegu, Himmenforfie, Mościcach, Sierpie, Kniaziejowicach.

* 237 AD - założenie Strzygomia, centrum północnych krain. Rozwijają się kontakty z północnymi krasnoludami, na południu dochodzi do spięć z elfimi plemionami. Henryk Silny, pan na Brzegu wyrasta na jednego z najbardziej znaczących władców na południu. Po zajęciu szeregu terenów, do których prawa roszczyły sobie Mościce, wybucha pierwsza wojna brzeska, zakończona rok później ugodą ustanawiającą "pokój wieczysty" między skłóconymi władcami.

* 239 AD - przez Wilczą Przełecz nadchodzi inwazja na Dorbeth północne, okolice pustoszone są przez barbarzyńców. Oblężony Strzygom wysyła rozpaczliwe prośby o pomoc. W obliczu zewnętrznego zagrożenia jednoczą się zwaśnione rody, na północ rusza połączona armia wielkich pięciu miast - Brzegu, Mościc, Himmendorfu, Sierpu oraz Eruebornu. oraz ich sojuszników, łącznie większości miast w kotlinie. Do przymierza dołączają krasnoludowie, zaniepokojeni perspektywą opanowania okolic ich kopalń przez dzikich barbarzyńców. Rozpoczyna się pierwsza wojna północna. Zacięte działania zbrojne trwają niemal pół roku. Wreszcie, w listopadzie, w bitwie pod Strzygłą pokonane zostają barbarzyńskie armie. Jednak na skutek przemyślanej intrygi, prowadzonej przez Krzysztofa z Eurebornu, biskupa jedynej prawdziwej wiary, sprzymierzone wojska ludzi zwracają się przeciwko swoim niedawnym sojusznikom - krasnoludom. W zasadzce rozgromiony i wybity do nogi zostaje trzon sił krasnoludów. Rozpoczyna się wojna strzygomska.

* 234 AD - po blisko ośmiomiesięcznym oblężeniu pada główna forteca krasnoludów, Rivgorod. Krasnoludy zostają ostatecznie pokonane, ich dominacja na północy zostaje ostatecznie złamana. Rozpoczynają się zakrojone na wielką skalę rzezie. Resztki krasnoludów uciekają na północ, daleko w góry. Zdobyte ziemie przypadająg łównie Strzygomiowi i Mościcom. Konflikt pomiędzy dwoma miastami, a Brzegiem wisi na włosku, powstrzymuje go jednak wieść o śmierci Henryka Silnego. Wojska Brzegu wycofują się do ojczyzny.

* 235 AD - objęcie w Brzegu władzy przez Wacława, syna Henryka

* 237 AD - ostatecznie ustalają się granice stref wpływów między Brzegiem, Strzygomiem, Mościcami, Himmendorfem i Eurebornem. Wacław brzeski nie jest zadowolony z podziału, powstrzymuje się jednak od jakichkolwiek działań, świadom kruchości świeżo przejętej władzy.

CDN...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Cj111
Administrator
Administrator



Dołączył: 19 Sie 2005
Posty: 369
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 15:58, 26 Gru 2006    Temat postu:

* 239 AD - rozpoczynają się pogromy elfów na południu, zainicjowane przez kapłanów, niewielu spośród ich ludu uchodzi z życiem

* 245 AD - w większych miastach władcy gwarantują edyktami spokój elfom, jednak na prózno, gdyż ocalała garstka opuszcza Dorbeth udając się w nieznanym kierunku.

* 252 AD - w bogatych miastach południa wybucha wielka zaraza ospy, choroba zbiera obfite żniwo.

* 255 AD - w dwudziestą rocznicę objęcia przez siebie władzy Wacław Brzeski wypowiada wojnę Mościcom, wkrótce po stronie zaatakowanych staje Strzygom. W kotlinie rodzą się dwa obozy, wybucha druga wojna brzeska. Nieprzygotowane do wojny Mościce wkrótce tracą wiele ziem, w walnej bitwie pod samym grodem, ulegają świetnie wyszkolonym siłom Wacława. Mościce jednak nie kapitulują, Andrzej drugi zamyka się w doskonale ufortyfikowanym mieście oczekując na odsiecz ze Strzygomia. Siły Brzegu pustoszą okoliczne tereny, jednak zdobycie miasta przerasta ich siły. Po pozostawieniu sporego oddziału, mającego odciąć miasto Wacław wyrusza doliną rzeki Lithe na spotkanie z maszerującymi wojskami Strzygomia. Nie chcąc robić sobie wroga z Himmendorfu, zgadza się wypłacić opłatę za przejazd doliną.

* 256 AD, pierwsza połowa - wojska Brzegu staczają pierwsze potyczki z siłami Strzygomia. Ciężka zima zmusza je jednak do zaprzestania ofensywy i oczekiwania na bardziej sprzyjającą aurę.
Na południu sojusz z Brzegiem zawierają Kniaziejowice oraz Sierp, pustosząc ziemie Krzysztofa Drugiego z Eureobornu, wiernego dawnemu sojuszowi ze Strzygomiem. Biskup rzuca klątwe na Wacława Brzeskiego, ten jednak niewiele sobie z niej robi.
Po blisko miesięcznym przymusowym odpoczynku siły Brzegu opuszczają zimowy obóz i kontynuują marsz na północ. W bitwie pod Wizną dochodzi do bitwy, wygranej przez Wacława. Siły Strzygomia jednak nie idą w rozsypkę i rozpoczynają odwrót na północ, paląc za sobą wszystko co się da.

* 256 AD, druga połowa - wojska Strzygomia wygrywają kilka bitew, znacząco spowalniając posuwanie się głównych sił Wacława. Stałe niepokojenie jego sił przez podjazdy a także kłopoty z zaopatrzeniem sprawiają że w okolicę samego Strzygomia dociera dopiero latem. Tymczasem jednak, nadchodzi kolejna inwazja barbarzyńców. Ich hordy zalewają ponownie całą północ paląc i rabując, tym razem jednak nie ma tam siły zdolnej im się przeciwstawić. Podczas walnej bitwy między wojskami Brzegu i Strzygomia znienacka na obydwie armie uderzają dzikie plemiona, roznosząc je w pył. Wacław w panice, z resztką sił wycofuje się do stolicy, Strzygom ponownie jest oblężony.

* 257 AD Plemiona poruszają się na południe, szlakiem, którym niedawno przybyły tu wojska Wacława, paląc i mordując. Ziemie wokół Himmendorfu, strzegącego doliny, zostają spustoszone, jednak samego miasta nie udaje się barbarzyńcom zdobyć. Fryderyk nie podejmuje wyzwania, całość jego sił pozostaje w zamczysku, wzbudzając tym zarzuty tchórzostwa od innych władców. Wkrótce hordy docierają do bogatych miast południa i pustoszą także te ziemie. Połączone siły Kniaziejowic i Sierpu zostają rozgromione, rozpoczynają się rzezie. Ziemie Brzegu są atakowane także przez Eureborn.

* 258 AD - do Kotliny wkraczają siły królestwa Goth, pokonując i wypędzając barbarzyńców. Rycerze i panowie, chcąc czy nie składają hołd lenny królowi. We wszystkich ważniejszych miastach regionu stacjonują silne garnizony wojsk królewskich. Oficjalnie - dla ochrony przed barbarzyńcami. Faktycznie - dla umocnienia władzy w nowo zdobytym teryturium.

* 259 AD - rozpoczyna się budowa potężnej twierdzy na Wilczej Przełęczy - Gwiźdźca, mającej ustrzec Kotlinę przed dalszymi najazdami dzikich plemion.
Fryderyk z Himmendorfu zostaje mianowany królewskim namiestnikiem Kotliny. Rzecz jasna zarówno obóz zgromadzony wokół Brzegu, jak i wokół Mościc oraz Strzygomia patrzy na to krzywo, szemrząc przeciw utracie swobody. Nie dostrzegane wcześniej, niewielkie miasto, zachowujące cały czas neutralność zostaje wyniesione do władania nad rozległym terytorium

* 263 AD - ukończona zostaje budowa Gwiźdźca. Potężna cytadela zaczyna władać nad jedyną w okolicy przełęczą łączącą Kotlinę ze Złymi Ziemiami.
Podupada Strzygom, nie mogący podnieść się po ostatnich zniszczeniach. Północne krainy pozostaną na długie lata wyludnione i pozbawione realnego politycznego znaczenia
Z Kotliny wycofują się w większości wojska Goth, jednak w wielu miastach pozostaja wierne królowi garnizony. Tak na wszelki wypadek.

* 264 AD - w sędziwym wieku umiera Wacław Brzeski. Władze przejmuje jego syn, Władysław.

---------------Czasy współczesne---------------

Obecnie trwa Anno Domini 265.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wyprawa Do Zaginionego Miasta Strona Główna -> Tworzenie wszechświatów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin